Boards & Commissions

Boards & Commissions

Click on the categories below to learn more

Planning Commission

Planning Commission
Planning Commission
  • Mary Bowman– Chair
  • Jeremy Rechsteiner - Vice Chairman
  • Jana Shimic
  • Jody Miles
  • vacant
  • Craig Erdman
  • Cathy Kaufman
  • Dale Hauck
  • Paul Marietta
  • Terry Rajewich

Civil Service

Civil Service
Civil Service
  • Ric Johns
  • Galen Larson
  • Etta Taylor
  • Tammy Cooley – Secretary

Park, Cemetery & Tree Board

Park, Cemetery & Tree Board
Park, Cemetery & Tree Board
  • Don Gentry – Chair
  • Mike Donovan
  • Tim Maxcy
  • Jamey Balthazor
  • Chris Kautz
  • Phillip Schmitt
  • Amy Seiler

Board of Adjustment

Board of Adjustment
Board of Adjustment
  • Kevin Mooney - Chair
  • Brian Judy – Vice Chair
  • Dave Schleve
  • Steve Eich
  • Jeremy Rechsteiner 
  • Josh Schlaepfer

Library Board

Library Board
Library Board
  • Tracy Henderson – Chair
  • Michelle Moore - Vice Chair
  • Steven Kaminski
  •  
  •  

Plumbing Board

Plumbing Board
Plumbing Board
  • Jeff Vance – Chair
  • Brock Manley – Vice Chair
  • Paulette Schnell
  • Mike Davies
  • Annie Folck

Board of Health

Board of Health
Board of Health
  • Mayor Tony Kaufman 
  • George Holthus – Police Chief 
  • Dan Smith – Public Safety Chair 
  • Dr. Jerry Upp – DVM 
  • Vacancy

Economic Development Citizens Advisory Committee

Economic Development Citizens Advisory Committee
Economic Development Citizens Advisory Committee
  • Galen Larson – Chair
  • Carla Swanson
  • Rhonda Schledewitz
  • Monnette Ross
  • Shane Shimic
  • Tom Goodman
  • Tami Pierce

Gering Safety Committee

Gering Safety Committee
Gering Safety Committee
  • Jeff Vance – Building Inspector
  •  Vacant – Utility Office
  • LeKreasha Imus – Police Dept
  • Kristen Vogel – Sanitation Dept.
  • Nathan Flowers – Fire Dept
  • Bryce Leavitt– Electric Dept.
  • Mike McKee – Water/Wastewater
  • Greg Suhr – Park Dept.
  • Erin Hinze – Street Dept.
  • Diane Downer - Library 
  • Kathy Welfl – City Clerk
  • Tammy Cooley - HR
  • Tom Walsh - Golf Dept.
  •  Annie Folck- City Engineer

Joint Cable Committee

Joint Cable Committee
Joint Cable Committee
  • Pat Heath - City Administrator
  • Dan Smith - Councilmember
  • Monnette Ross

Economic Development Committee (LB840)

Economic Development Committee (LB840)
Economic Development Committee (LB840)
  • Larry Gibbs – Chair
  • Craig Landers
  • Charlie  Wright
  • Dawne Wolfe
  • Ben Dishman
  • Ladd Harrison

Lottery/Keno Committee

Lottery/Keno Committee
Lottery/Keno Committee
  • Darrell Bentley – Chair
  • Donna Engleman
  • Matt Janecek
  • Don Kugler 
  • Julie Morrison
  • Amy Doll

Police Department Retirement Committee

Police Department Retirement Committee
Police Department Retirement Committee
  • Mayor Tony Kaufman
  • Pam O'Neal
  • James Jackson
  • Jason Rogers
  • Travis Enlow
  • Jordan McBride

Liaisons

Liaisons
Liaisons

Twin Cities Development

  • Mayor Tony Kaufman
  • Pat Heath
  • Julie Morrison

Gering Merchants 

  • Mayor Tony Kaufman
  • Dan Smith

Airport Authority

  • Cody Bohl

Panhandle Area Development District

  • Pat Heath
  • Alternate: 

Panhandle Humane Society

  • Vacant

CVB – Convention & Visitors Bureau

  • Michael Gillen

Panhandle RC & D

  • Ben Backus

Oregon Trail Days Committee

  • Pam O'Neal

Regional Governance Committee

  • Mayor Tony Kaufman
  • Pat Heath

WNED - Regional Economic Development Committee

  • Michael Gillen
  •  Pam O'Neal - Alternate

Scottsbluff - Gering Chamber Valley Visions Committee

  • Susan Wiedeman

Communications Center Advisory Board

  • Ben Backus